June 14, 2024

 

Każdy właściciel domu musi mieć podstawową wiedzę na temat zasad skutecznego projektowania wnętrz domowych. Warto wiedzieć, jak przekształcić domową przestrzeń, aby nadać jej odpowiedni wygląd i charakter. Kiedy już będziesz w stanie rozwinąć tę umiejętność, możesz łatwo sformułować własny szablon projektu, w którym wszystkie elementy są odpowiednio połączone w spójny i zrównoważony sposób. W połączeniu z pewnymi eksperymentami i praktyką, będziesz w stanie stworzyć dom, który ma wszystkie wymagania, które czynią go wymarzonym domem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Istnieje 5 krytycznych aspektów projektowania wnętrz Twojego domu. To są:

Równowaga
Rytm
o Harmonia
o Podkreślenie
o Skala i proporcje

Balansować

Głównym aspektem, na którym musisz się skupić, jest równowaga w wystroju wnętrza. Balance zapewnia równowagę, którą chcesz osiągnąć we wnętrzu swojego domu. Ten aspekt Twojego domu architekt wnętrz warszawa wymaga wyrównania wizualnych wag elementów w danej przestrzeni. Kiedy pracujemy nad równowagą naszego projektu, nie ograniczamy się tylko do kształtu obiektów, ale także tekstury, wzoru i koloru.

W projektowaniu wnętrz domowych zwracasz uwagę na 3 rodzaje równowagi – formalną lub symetryczną, asymetryczną i promieniową.

Równowaga formalna — musisz przyjąć symetryczną lub formalną równowagę, gdy masz do czynienia z formalnymi lub tradycyjnymi przestrzeniami w swoim domu. Oznacza to, że tworzysz plujący obraz przestrzeni podzielonej na 2 strony. Jest to zasada projektowania wnętrz, która jest stosowana, gdy ustawiasz 2 krzesła po obu stronach stolika kawowego. Podstawową zasadą, którą kierujesz się przy zachowaniu spójności, jest posiadanie tych samych elementów wystroju po obu stronach danej przestrzeni. Należy jednak uważać na stopień zastosowania tej zasady w swoim projekcie, ponieważ efekt końcowy może okazać się nudny i monotonny.

Równowaga nieformalna — stosujesz tę zasadę projektowania wnętrz, jeśli tworzysz równowagę, pracując nad wizualną wagą tekstur, kształtów, kolorów, linii i form elementów w danej przestrzeni. Osiąga się wtedy równowagę bez uciekania się do powielania tych elementów. Efekt końcowy nie daje uporządkowanego ani spójnego wyglądu elementów. Jego złożony i różnorodny charakter nadaje mu wyjątkowy urok, ale nie jest zbyt zagracony ani niezorganizowany. Typową ilustracją tego rodzaju równowagi w wystroju wnętrz jest użycie krzeseł umieszczonych na przeciwległych końcach sofy.

Równowaga radialna – Ten rodzaj równowagi obraca się wokół punktu centralnego, w którym wszystkie elementy są zakotwiczone. Oznacza to, że elementy te są rozmieszczone tak, aby podążały koncentrycznym wzorem, w którym mają tendencję do promieniowania z centralnego punktu, który jest punktem centralnym. Na przykład wokół okrągłego stołu w jadalni można ustawić krzesła. Przy równowadze promieniowej istnieje przewaga powtórzeń opartych na kolorze, fakturze i formie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *